Tematska izložba zasnovana na retkim digitalizovanim materijalima donosi istorijski presek kulturnih i političkih odnosa, a vršačkoj publici otvara vrata pretražive digitalne biblioteke.
VRŠAC – U prostoru Gradske biblioteke Vršac, u ponedeljak, 25. maja 2026. godine sa početkom u 13.00 č, biće svečano otvorena dokumentarna izložba pod nazivom „Španija i Hispanoamerika u srpskoj istorijskoj štampi u 19. i 20. veku”. Ova specifična postavka, koja se organizuje povodom 58. Međunarodnog kongresa amerikanista, donosi svedočanstva o kretanjima u javnom diskursu i interesovanjima nekadašnjeg srpskog društva za hispanski svet.
Postavka predstavlja pažljivo selektovan materijal iz starih novina, časopisa i periodičnih izdanja koji dokumentuju više od veka i po izrazite želje u Srbiji za upoznavanjem i razumevanjem geografski udaljenih, ali istorijski dinamičnih prostora. Izložba je nastala na osnovu digitalizovanih materijala iz bogatih kolekcija nekoliko ključnih institucija kulture, među kojima su Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković”, udruženje „Adligat” i Biblioteka Matice srpske. Svi ovi materijali trajno su sačuvani i objedinjeni u pretraživoj digitalnoj bazi na adresi pretraživa.srb.
Kao autori koji potpisuju ovaj istraživački projekat navedeni su Ljiljana Bubnjević, Ivana Gavrilović i dr Adam Sofronijević. Najavljeno je da će izložbu zvanično otvoriti zamenik ambasadora Španije Dario Otero, zatim bibliotekar savetnik dr Adam Sofronijević, kao i arhivski savetnik Ivana Petrović. Organizaciju potpisuju Arhiv Vojvodine, udruženje „Adligat” i Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković”, a skupljeni istorijski tragovi ponudiće vršačkoj javnosti uvid u dubinu kulturnih i političkih veza koje čine temelj savremenih odnosa sa hispanskim svetom.
N.V.



