BEOGRAD – Polaganje male mature za učenike osmog razreda osnovne škole koji iz različitih objektivnih razloga nisu pristupili polaganju u junskom roku, počelo je danas u 9 časova testom iz srpskog jezika, a pomoćnik ministra prosvete Milan Pašić izjavio je da se za avgustovski rok prijavilo oko 280 osmaka, koji na 59 lokacija polažu završni ispit.

„Danas je polaganje iz srpskog jezika, sutra iz matematike, a prekosutra polažu izabrani predmet. Ono što je značajno za njih jeste da imaju mogućnost da ostvare postignuća koja su u skladu sa njihovim rezultatima i da će ti bodovi biti uračunati prilikom upisa u srednju školu“, rekao je Pašić, koji je u Osnovnoj školi „Ivan Goran Kovačić“ u Beogradu obišao učenike osmog razreda i polaznike funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih koji su danas polagali završni ispit.

Ukupno 530 polaznika funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih (FOOO), koji polažu završni ispit u avgustovskom roku, danas su rešavali testove.

„Ostalo je oko 12.000 slobodnih mesta, više u četvorogodišnjim školama. Ne moraju da brinu, upisaće školu u skladu sa svojim ostvarenim bodovima – uspehom iz škole i rezultatima sa završenog ispita“, rekao je Pašić.

Odluku o raspoređivanju učenika po školama doneće, kako kaže, okružne ispitne komisije uvažavajući interese đaka i bodove koje su ostvarili.

„Ukoliko učenik ima ostvarene bodove u avgustovskom roku, biće upisan u školu za koju ima dovoljan broj poena“, kazao je Pašić.

Upis će, prema njegovim rečima, biti 21. i 22. avgusta nakon odluka okružnih upisanih komisija.

Rešavanje današnjeg testa trajalo je do 11 sati. Dodatni rok za polaganje završnog ispita za osmake nastaviće se sutra i prekosutra.

Tanjug