Predsednik Srbije Aleksandar Vučić doputovao je u Tivat, gde učestvuje na Samitu Evropska unija – Zapadni Balkan koji se održava pod sloganom „Zajednički prosperitet i stabilnost EU i Zapadnog Balkana“. Glavna tema ovog dvodnevnog skupa biće proširenje Evropske unije, a skupom predsedava predsednik Evropskog saveta Antonio Košta, dok je domaćin predsednik Crne Gore Jakov Milatović. Lideri regiona i Unije razgovaraće o Planu rasta, suočavanju sa zajedničkim izazovima, kao i o jačanju bezbednosti u složenom geopolitičkom kontekstu.

Srbija sarađuje i sa državama koje nisu članice EU

Uoči zvaničnog početka samita, predsednik Vučić je imao niz bilateralnih sastanaka, među kojima je i razgovor sa predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom. Vučić je istakao da je sastanak sa Koštom bio maksimalno otvoren, ali da predstavnici Evropske unije imaju određene sumnje u pogledu toga gde on vidi Srbiju u budućnosti.

Predsednik je naglasio da je racionalan čovek i da neće rušiti politiku prema Evropskoj uniji koju gradi godinama, a čiji je jedan od glavnih ciljeva punopravno članstvo. On je podsetio da je Evropska unija najveće tržište za Srbiju i njen najvažniji partner, dodajući podatak da Srbija sama čini 57,1 odsto ukupnog izvoza celog Zapadnog Balkana prema Uniji.

Ipak, Vučić je napomenuo da će Srbija, uprkos evropskom putu, nastaviti da sarađuje i sa svim drugim državama koje nisu članice Unije, jer ekonomski napredak zemlje nije pao sa neba, već je rezultat velikog rada i saradnje sa svima.

Sa premijerom Grčke o otvaranju novih projekata

Tokom boravka u Tivtu, predsednik Srbije se sastao i sa premijerom Grčke Kirjakosom Micotakisom, sa kojim je razgovarao o unapređenju bilateralne saradnje, otvaranju novih projekata, kao i o planiranju izgradnje gasovoda preko teritorije Severne Mađedonije.

Vučić je najavio da ga očekuju i sastanci sa premijerima Holandije, Poljske, Irske, Slovačke i Češke, dok će poseban zajednički sastanak imati sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom, predsednikom Francuske Emanuelom Makronom i nemačkim kancelarom Fridrihom Mercom.

On je podsetio da je učešće na samitu potvrdio iako je dobio upozorenja Bezbednosno-informativne agencije o visokom bezbednosnom riziku, jer je smatrao da je od ključnog značaja da tamo predstavlja interese svoje zemlje.

Predsednik se oseća bezbedno u Tivtu, ima dobro obezbeđenje

Odgovarajući na pitanja novinara o bezbednosnoj situaciji i preporukama Bezbednosno-informativne agencije, Vučić je izjavio da se u Tivtu oseća potpuno sigurno i bezbedno jer ima veoma profesionalno obezbeđenje, koje čine pripadnici jedinice Kobre. On je dodao da veruje da su njegovi saradnici odlično sarađivali sa domaćinima i da ne očekuje nikakve probleme.

Komentarišući uredljive poruke i bilborde koji su osvanuli u Tivtu i Kotoru, predsednik je rekao da ga to nije pogodilo i da je svestan da se u delu crnogorskog establišmenta i pojedinih medija već godinama vodi brutalna kampanja protiv njega.

On je naveo da su ga građani na ulicama Tivta dočekali srdačno i normalno, te je poručio narodu Crne Gore da će se Srbija uvek truditi da gradi najbliže prijateljske i bratske odnose sa tom državom.

„Mene su sačekali sa ‘Pomaže Bog, gospodine Vučiću, gospodine predsedniče’ i slikali su sa mnom, sve je bilo potpuno lepo i potpuno normalno“, rekao je on novinarima u Tivtu na pitanje kako komentariše uvredljive poruke koje su osvanule u Tivtu i Kotoru.

Vučić je najavio i da će pre kraja godine ponovo uputiti poziv crnogorskom predsedniku Jakovu Milatoviću da poseti Beograd, ističući da je svaki razgovor lekovit i važan.

„Mislim da je svaki razgovor lekovit, mislim da je svaki razgovor važan. Hoće li da prihvati ili ne, to je naravno na njemu“, rekao je Vučić novinarima u Tivtu uoči Samita EU-Zapadni Balkan.

O građanima koji su vraćeni iz Tivta u Beograd

Značajan deo obraćanja medijima bio je posvećen incidentu sa državljanima Srbije koji su prethodnog dana vraćeni iz Tivta u Beograd. Vučić je naglasio da ti momci nisu počinili nijedno krivično delo niti prekršaj, da nisu imali oružje i da su samo nosili transparente.

„Tu nije bilo ni jednog kriminalca. Tu ima od ukupno 84 osoba pet osoba koje su prolazile kroz krivično-pravnu evidenciju. Moram samo da vam kažem da je to manje od proseka u bilo kojem vozu, u bilo kojem autobusu, u bilo kojem avionu. Samo da to imate u vidu. Dakle, notorna je laž da je reč o nekakvim kriminalcima“, naveo je predsednik.

Pojasnio je da je neko iz njegovog okruženja doneo lošu političku procenu i želeo da ga iznenadi lepim transparentima, zbog čega će on sam snositi političku cenu. On je odbacio optužbe o pokušajima destabilizacije Crne Gore kao besmislene i dodao da je odluka o zabrani ulaska tim ljudima bila protivzakonita.

Predsednik je rekao da bi na jedan poziv domaćina sam poručio tim momcima da se vrate kako se ne bi pravili problemi, ali je ocenio da su pojedini krugovi jedva dočekali taj događaj kako bi od sebe napravili žrtve, a Srbiju prikazali kao nekoga ko želi nasilno da ih anektira.

Vučić imao saznanja da je planirano njegovo ubistvo

U kontekstu bezbednosti i delovanja kriminalnih grupa, predsednik je prokomentarisao i saznanja da su kriminalni klanovi iz Crne Gore planirali njegovo ubistvo, što je potvrđeno i u prepiskama sa Skaj aplikacije. Vučić je rekao da to nije velika tajna i da se radi o vođama ovdašnjih klanova, te da u tome ne vidi velike novosti jer je posao kriminalaca da se bave kriminalom.

„To nije neka velika tajna. Imali ste to i u Sky zapisima, dakle oni su to u zapisima iz razgovora skinuli preko Sky aplikacije, dakle oni su to tražili od ranije, reč je o vođama klanova odavde. Ne vidim tu velike novosti“, kazao je Vučić.

Na pitanje crnogorskih novinara o tome da državljani Srbije takođe vrše krivična dela i da ih Crna Gora potražuje, Vučić je odgovorio da kriminalci ubijaju na obe strane, ali da postoji ogromna nesrazmera. On je istakao da ozloglašeni škaljarski i kavački klan ne potiču iz Kragujevca, Kraljeva ili Čačka, već sa prostora Crne Gore, odakle dolazi i organizacioni mozak tih grupa.

Na pitanje novinara iz Crne Gore da li će podneti ostavku na neku od državnih funkcija ukoliko Crna Gora uđe u Evropsku uniju pre Srbije, Vučić je odgovorio odrično, pitajući zašto bi podnosio ostavku zbog toga što je Srbija uspešnija zemlja.

On je naglasio da se države takmiče u tome gde će biti bolji životni standard, veće plate i penzije, kao i niži javni dug, a ne u formalnom članstvu.

Vučić je zaključio da za njega ostvarenje snova predstavlja jaka, stabilna i uspešna Srbija koja može sama da čuva svoje nebo i svoju zemlju, dodajući da bi na zapadu bio proglašen za izuzetnog lidera kada bi uveo sankcije Rusiji ili priznao nezavisnost Kosova, ali da je njemu jedino važno da ga poštuje i ceni njegov narod.

Neću da prihvatam istorijske falsifikate“

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Tivtu da Srbija i Crna Gora imaju različite poglede na pojedina istorijska i politička pitanja, ali je istakao da je od ključne važnosti da dve države nastave dijalog i unapređuju međusobne odnose.

Govoreći o spornim istorijskim temama, Vučić je poručio da ne može da prihvati, kako je naveo, istorijske falsifikate.

„Nemojte da me terate da vam kažem da sam srećan zbog toga što neko neće da promeni odredbu koja govori o nasilnoj aneksiji Crne Gore. Ja neću da prihvatam istorijske falsifikate i spreman sam to da vam kažem ovde, u sred Crne Gore. To je istorijska laž i falsifikat“, rekao je Vučić.

Kosovo i Metohija pitanje od posebnog značaja

On je dodao da Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova i Metohije, ističući da je reč o pitanju od posebnog značaja za Srbiju.

„Neću da prihvatim odluku o nezavisnosti Kosova i Metohije, iako ste vi prihvatili otimanje 14 odsto dela naše teritorije. Mi nismo otimali crnogorsku teritoriju niti bilo šta slično“, naveo je predsednik Srbije.

Vučić je ocenio da postoje različiti uglovi posmatranja pojedinih događaja i političkih pitanja, ali da je najvažnije da dve strane razgovaraju i pokušaju da razumeju jedna drugu.

„Smatram da je veoma važno da mi jedni druge saslušamo, da jedni druge razumemo i ponekad oprostimo ono što smo sebi odavno oprostili“, rekao je on.

Predsednik Srbije izrazio je uverenje da odnosi Beograda i Podgorice mogu biti bolji i najavio intenzivniju komunikaciju između zvaničnika dve zemlje.

„Verujem u bolje odnose i što se mene tiče biću sasvim otvoren prema vama. Mislim da je važno da imamo češću komunikaciju i češće razgovore. Tada bismo izbegavali i nesporazume, ali i teže reči“, poručio je Vučić.

E.M.