Članovi Udruženja građana „Novi Sad“ započeli su obilazak južne srpske pokrajine posetom znamenitostima, Muzeju vina i druženjem sa učenicima Škole „Dositej Obradović“
VELIKA HOČA / ORAHOVAC – Prvi dan boravka delegacije Udruženja građana „Novi Sad“ na Kosovu i Metohiji protekao je u znaku neposrednih susreta, novih uspomena i izuzetnog gostoprimstva ovdašnjih domaćina. Poseta je organizovana sa ciljem pružanja podrške i jačanja veza sa srpskim narodom u enklavama, a prvi koraci ove tradicionalne misije doneli su susrete ispunjene pesmom i snažnim emocijama.

Foto: Udruženje građana Novi Sad
Boravak na Kosmetu započeo je u Velikoj Hoči, gde su goste iz Novog Sada dočekali lokalni domaćini. Pored tradicionalnog dočeka uz pesmu i osmeh, Novosađani su imali priliku da obiđu kulturno-istorijske znamenitosti ovog starog naselja, kao i čuveni Muzej vina, gde su se bliže upoznali sa viševekovnom tradicijom vinogradarstva i proizvodnje vina koja se na ovim prostorima brižljivo prenosi sa kolena na koleno.

Foto: Udruženje građana Novi Sad

Predsednik udruženja Goran Bajšanki igra kolo s dečicom; Foto: Udruženje građana Novi Sad
Nakon boravka u Velikoj Hoči, putovanje je nastavljeno ka Orahovcu. U ovoj metohijskoj enklavi organizovano je zajedničko druženje uz pesmu i igru, čime je još jednom poslata snažna poruka zajedništva i solidarnosti. Posebno emotivan segment posete bio je obilazak lokalne Osnovne škole „Dositej Obradović“, gde su članovi udruženja imali priliku da razgovaraju sa učenicima i nastavnicima, te da se neposredno upoznaju sa specifičnim uslovima života i svakodnevicom svojih vršnjaka i sunarodnika na Kosovu i Metohiji.

Foto: Udruženje građana Novi Sad
Iz Udruženja građana „Novi Sad“ ističu da su srdačnost i snaga naroda u ovim mestima ostavili neizbrisiv trag na sve učesnike putovanja, a aktivnosti u okviru posete južnoj pokrajini nastavljaju se i narednih dana.
N.V.



