Muzički pedagog, osnivač i prva direktorka Muzičke škole „Josif Marinković“ nagrađena za očuvanje kulturne baštine i rad sa mladim generacijama podno kule

VRŠAC – Povodom Dana grada i proslave horske slave Svetog Teodora Vršačkog, gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović uručila je istaknutoj umetnici i pedagogu Olgi Šinković prestižnu Nagradu za životno delo. Ovo visoko priznanje dodeljeno je kao direktna zahvalnost za njen višedecenijski doprinos kulturnom stvaralaštvu, muzičkom obrazovanju i očuvanju bogate kulturne baštine Vršca.

Laureatkinja je svoju profesionalnu karijeru gradila kao muzički pedagog u OŠ „Jovan Sterija Popović“, da bi potom učestvovala u osnivanju Muzičke škole „Josif Marinković“, na čijem je čelu bila kao prva direktorka sve do odlaska u penziju. Posebno poglavlje njene biografije čini horsko dirigovanje koje je učila od legendarne Darinke Matić Marović u horu Kolegijum muzikum, nastupajući na koncertima od Evrope do Meksika, Kube i Indije.

„Primiti nagradu za životno delo velika je čast i trenutak koji čoveka ispuni i ponosom i emocijama. Ovu nagradu doživljavam kao potvrdu da trud, posvećenost i ljubav prema onome što radimo ostavljaju trag koji traje. Hvala od srca ljudima koji su me predložili, jer poznaju moj višedecenijski rad, a posebno hvala svima koji su svojim glasom doprineli da nagrada za životno delo dođe u moje ruke kao priznanje za doprinos mojim dvema velikim ljubavima — Gradu Vršcu i muzici. Moj život bio je vezan za muziku, za obrazovanje i za mlade ljude. Imala sam sreću da radim posao koji nikada nisam doživljavala samo kao profesiju, već kao poziv i veliku ljubav.“

I nakon zvaničnog penzionisanja, Olga Šinković je ostala aktivno uključena u kulturni život grada kroz Srpsko-japanski pijanistički festival, festival Džeztronik, rad u Školskom odboru Gimnazije, kao i kroz rukovođenje crkvenim horom Sveti Teodor Vršački pri Sabornoj crkvi i Vladičanskom dvoru.

N.V.