Spremite digitrone, sveske i olovke – UEFA je ponovo rešila da nam zakomplikuje život! Taman kada smo se navikli na Ligu nacija i shvatili ko gde ispada i kako se ide na velika takmičenja, u Istanbulu je pukla nova fudbalska bomba. Aleksander Čeferin i njegovi saradnici rešili su da potpuno ukinu klasične kvalifikacije za Svetsko prvenstvo kakve poznajemo i uvedu sistem koji neodoljivo podseća na novu, superligašku Ligu šampiona. Od 2028. godine zaboravite na stare divizije, jer Liga nacija prelazi na format sa tri divizije od po 18 ekipa, gde nas čeka totalni haos u grupama – igraće se dvokružno samo sa timovima iz sopstvenog šešira, a sa ostalima tek po jedan meč!

Ali, pravi šok sledi u borbi za Mundijal 2030. godine, gde se reprezentacije dele u dve klase. Liga 1 će brojati 36 najboljih koji će u grupama od 12 timova tražiti direktnu kartu za planetarnu smotru kroz samo šest utakmica sa različitim rivalima. „Novi formati će ponuditi privlačnija i dinamičnija takmičenja, uz fer šanse za sve“, poručuje Čeferin, dok navijači širom kontinenta opravdano negoduju jer se modernim formatima polako ubija ona iskonska draž i nepredvidivost reprezentativnog fudbala. Poseban apsurd je što će Španija i Portugalija, iako već sigurni učesnici Mundijala kao domaćini, morati da igraju ove „kombinovane“ kvalifikacije kako ne bi izgubili korak u narednom šeširu Lige nacija. Fudbal postaje biznis formula u kojoj tradicija gubi bitku sa profitom.

Izvor: Postinfo

M.M.