Maturanti srednjih škola u dvadeset gradova u Srbiji zaplesali su istovremeno, a u Senti su se od svojih srednjoškolskih dana oprostili uz impresivnu zajedničku koreografiju. Na glavnom gradskom trgu učestvovali su učenici iz sve četiri senćanske srednje škole, u okviru manifestacije Maturantski ples koja je ove godine organizovana po osamnaesti put, prenosi Panon RTV.

Više od dve stotine maturanata okupilo se u Senti kako bi zajedničkim plesom stavili tačku na srednjoškolski period. Mladi su se nedeljama pripremali za ovu koreografiju, koja se izvodi u isto vreme širom sveta.

„Veoma je lepo, ovo je jedno predivno iskustvo. Ples je učinio naš ispraćaj iz škole mnogo lepšim, bilo je daleko lepše nego na kraju osnovne škole. Koreografiju smo učili na časovima fizičkog vaspitanja, a pošto smo isti ples igrali i na maturskoj večeri, učenje je bilo veoma jednostavno“, izjavila je učenica Gimnazije za talentovane učenike „Boljaj” Karolina Ric.

Maturantski ples u Senti već je postao tradicija, a ovogodišnji maturanti činili su osamnaestu generaciju koja učestvuje u ovoj manifestaciji. Prema rečima učesnika, zajedničke pripreme i atmosfera opraštanja učinili su ovaj dan nezaboravnim.

„Meni se veoma dopalo. Prilično dugo smo učili plesove, s obzirom na to da smo isto ovo izveli i na maturskoj večeri. Bilo je uživanje učiti sve ovo i odlično smo se zabavljali tokom priprema. Senta se danas ujedinila, cela generacija maturanata je na jednom mestu i predivan je osećaj posmatrati ovu masu mladih ljudi“, podelile su svoje utiske učenice gimnazije „Boljaj” Anabela Relecki i Noemi Horvat.

Prema rečima organizatora, cilj ove manifestacije je da se maturanti na dostojanstven način oproste od srednje škole i da ponesu jedno lepo zajedničko sećanje. Program svake godine privlači veliki broj posetilaca na glavni trg u Senti, gde roditelji, profesori i prijatelji prate nastup mladih.

„Ovo već ima veoma ozbiljnu tradiciju. Od 2008. godine manifestaciju organizujemo svake godine bez prekida. U srećnoj smo poziciji da svi profesori fizičkog vaspitanja znaju koreografiju, pa je deca savladavaju u okviru redovnih časova i nemamo potrebe da plaćamo plesne instruktore. To je već odlično razrađen mehanizam. Poslednjih nekoliko godina Ekonomsko-trgovinska škola organizuje kompletan događaj, dok je lokalna samouprava, naravno, glavni pokrovitelj“, izjavila je direktorka Ekonomsko-trgovinske škole u Senti Aniko Žiroš Jankelić.

Za maturante je ovim danom i zvanično počeo period opraštanja od škole, nakon čega ih očekuju polaganje maturskih ispita i upis na fakultete.

E.M.