U Kulturnom centru Vojvodine „Miloš Crnjanski” biće predstavljeni radovi koji preispituju uticaj virtuelnog prostora i društvenih mreža na savremenog čoveka

NOVI SAD – U Kulturnom centru Vojvodine „Miloš Crnjanski” (Vojvode Putnika 2), u utorak, 26. maja 2026. godine, u 19 časova biće otvorena izložba Irene Vuković: „NA(R)CIZAM”.

Ova postavka donosi duboko promišljanje o fenomenima koji oblikuju psihologiju modernog pojedinca. Autorka u svom radu polazi od zvučne i konceptualne sličnosti između nacizma i narcizma, prepoznajući u oba pojma zajedničku nit – ideju izuzetnosti, uverenje o sopstvenoj posebnosti i težnju za pozicioniranjem iznad drugih. Dok je nacizam delovao kao istorijski i politički projekat sa jasnim i tragičnim posledicama, narcizam se, prema rečima autorke, razvija nečujno u svakodnevici, kroz razgovore, odnose i poglede koji ne vide druge, nego samo vlastiti odraz.

Umetnica se u svojim delima posebno osvrće na ono što definiše kao „kulturu narcizma”. U tom kontekstu, ovaj fenomen nema klasičnog vođu ni politički manifest, već se manifestuje kroz digitalni interfejs. Savremeni sistem privlači pojedinca nagradama u vidu lajkova, pregleda i trenutnog osećaja važnosti. Kroz svoje radove, Irena Vuković vizuelizuje svojevrsni digitalni prostor koji uobličava, ali neretko i izobličava ljudske odnose, ukazujući na opasnosti duboke samousmerenosti u današnjem društvu.

Posetioci će moći da pogledaju izložbu do 10. juna, svakim radnim danom od 8 do 15 časova u Novom Sadu.

N.V.