Da li će i kada će biti svečane sednice povodom 20. godišnjice nezavisnosti Crne Gore, tumači se različito u redovima vlasti i opozicije. Dok vlast tvrdi da će je obeležiti na dan prijema u Ujedinjene nacije, opozicija ističe da vladajuća koalicija odbija da proslavi važan datum iz moderne istorije. Sa druge strane, lider Demokratske narodne partije Milan Knežević zahteva održavanje svečane sednice za sve one koji su glasali za očuvanje nekadašnje državne zajednice.
Crna Gora dočekuje svoj Dan nezavisnosti bez svečane sednice Skupštine, tako bar tvrdi opozicija koja je zbog toga negodovala. Andrija Nikolić iz Demokratske partije socijalista istakao je tokom skupštinskog zasedanja da je reč o ključnom datumu za državu.
Prema njegovim rečima, izostanak institucionalnog obeležavanja jubileja koji simbolizuje demokratsku volju građana Crne Gore i temelj njene savremene istorije, predstavlja neodgovoran odnos prema državi i njenim građanima.
Svečana sednica parlamenta na dan prijema Crne Gore u UN?
Navode o neodržavanju svečane sednice demantuje predsednik parlamenta. Predsednik Skupštine Andrija Mandić poručio je da će sednica biti održana, ali na dan prijema Crne Gore u Ujedinjene nacije. On objašnjava da je svečanu sednicu planirao za dan kada je Crna Gora pristupila članstvu u Ujedinjenim nacijama, uz opasku da je Crna Gora bila država i pre 21. maja 2006. godine.
Za političkog analitičara Aleksandra Ćukovića aktuelna polemika o Danu nezavisnosti jeste narativ koji služi isključivo za mobilisanje biračkog tela. Ćuković ukazuje da na oba politička pola u ovom trenutku dolazi do određenog podsećanja i podgrevanja predreferendumske kampanje, što politički lideri na obije strane izdašno koriste kao adekvatnu municiju za učvršćivanje sopstvenog biračkog tela.
Upravo u plenarnoj sali ponovo su se mogli čuti narativi o tome ko je za, a ko protiv Crne Gore. Milan Knežević iz Demokratske narodne partije obratio se javnosti rečima podrške onima koji su glasali drugačije na referendumu, poručivši glasačima nekadašnjeg Bloka za zajedničku državu da dignu glave i da ništa nije izgubljeno.
Poslanik DPS-a Oskar Huter naveo je da su se u Skupštini čule teške optužbe, pozivajući predsedavajućeg da opomene kolege koje, prema njegovim rečima, vrše opstrukciju evropskog puta Crne Gore.
Knežević je na ove poruke odgovorio direktno iz poslaničke klupe, naglasivši da se ne oseća nacionalno kao Crnogorac i upitavši kolege da li zbog toga žele da ga isteraju.
Na referendumu za nezavisnost Crne Gore 2006. godine glasalo je 55 odsto, odnosno oko 230.000 od ukupno 400.000 izašlih birača. Oko 185.000 građana, ili 45 odsto, tada je dalo glas za opstanak zajedničke države Srbije i Crne Gore.
E.M.



